top of page

Artspot

Artspot jest przyjaznym miejscem, stworzonym dla osób obracajÄ…cych siÄ™ w sferze sztuk wizualnych, którzy pragnÄ… poznawać, wspólnie tworzyć  czy rozmawiać z innymi twórczymi osobami.

O projekcie

Ideą projektu jest zacieśnienie więzi między artystami
w prawdziwym życiu. W jaki sposób? Użytkownicy tworzÄ… różnego rodzaju spotkania wedÅ‚ug preferencji, a zainteresowane osoby tylko potwierdzajÄ… swój udziaÅ‚ i pojawiajÄ… siÄ™ w wyznaczonym miejscu. Po odbytym spotkaniu uczestnicy mogÄ… dzielić siÄ™ swoimi przeżyciami i stworzonymi dzieÅ‚ami na platformie.

CZAS TRWANIA

11 września 2021 - 05 grudnia 2021

Strona-glowna-zalogowany.png
profil.png
spotkanie.png
Strona-glowna-niezalogowany.png
Lista-spotkan-zalogowany.png

Problem

GÅ‚ównym problemem jest znalezienie realnych i różnorodnych twórców, którzy interesujÄ… siÄ™ sztukÄ… i pragnÄ… siÄ™ niÄ… dzielić.

​

I chociaż istniejÄ… podobne platformy, to nie sÄ… one przeznaczone wyÅ‚Ä…cznie dla twórców lub opierajÄ… siÄ™ gÅ‚ównie na udostÄ™pnianiu swojej twórczoÅ›ci. ArtyÅ›ci potrzebujÄ… miejsca dla siebie, gdzie bÄ™dÄ… mogli nawiÄ…zać relacje poza Å›wiatem online.

Google_Docs_logo.png

Google

Docs

Google_Forms_logo.png
UXPin_logo.png
InVision-icon-pink.png

Google

Forms

InVision

UXPin

UŻYTE NARZĘDZIA

Proces projektowania

RESEARCH

USER INTERVIEWS

PERSONA

EMPATHY MAP

USER JOURNEY MAP

IDEACJA

IDEATION

VISUAL THINKING

COMPETITION ANALYSIS

UX ANALYSIS

USER SCENARIO

USER FLOW

WIREFLOW

MODELOWANIE

PAPER PROTOTYPING

LO-FIDELITY WIREFRAME

HI-FIDELITY WIREFRAME

USABILITY TESTS

DESIGN

USER INTERFACE DESIGN

EYETRACKING

01

Research

User interviews

Pierwszym podjÄ™tym krokiem, w celu zwalidowania naszego pomysÅ‚u byÅ‚o znalezienie chÄ™tnych osób do przeprowadzenia z nimi badaÅ„ jakoÅ›ciowych.  W tym celu posÅ‚użyliÅ›my siÄ™ kwestionariuszem udostÄ™pnionym na Facebook i Discord.

PRE-SCREENER I SCREENER

Utworzony Pre-screener i Screener zostały przeprowadzone w formie ankiety i rozmowy telefonicznej.

Przykładowe pytania i odpowiedzi.

tak

nie

Czy tworzysz projekty zwiÄ…zane ze sztukÄ… wizualnÄ…?

1.png

Czy chciaÅ‚(a)byÅ› częściej poznawać osoby zainteresowane sztukÄ… / twórców / artystów?

2.png

Czy lubisz dyskutować na tematy związane ze sztukami wizualnymi?

3.png

Czy chętnie uczestniczysz w wydarzeniach lub spotkaniach związanych ze sztuką wizualną?

4.png

ZDALNY WYWIAD JAKOÅšCIOWY

Wywiad został przeprowadzony przez dwie osoby - moderatora i obserwatora (wymiennie) z 6 osobami w formie wideorozmowy na Google Meet i Zoom.

 

Nasza grupa badanych posiadaÅ‚a różnorodne doÅ›wiadczenie. ZnalazÅ‚y siÄ™ osoby pracujÄ…ce w zawodzie zwiÄ…zanym ze sztukÄ… - grafikÄ…, malarka chcÄ…ca sprzedawać obrazy na wysokÄ… skalÄ™, student i wyÅ‚Ä…cznie hobbistka. Takie zróżnicowanie byÅ‚o dla nas bardzo korzystne, ponieważ naszym celem, byÅ‚o dotarcie, do każdej grupy twórców, jak i osób zróżnicowanych wiekowo.


Zadane pytania dotyczyÅ‚y preferencji badany, co do podejmowanych dziaÅ‚aÅ„ artystycznych, kontaktów z innymi twórcami, nauki czy też kultury.

REKRUTACJA

Persona

Persona

Mapa empatii

Mapa empatii ukazaÅ‚a, że artyÅ›ci czÄ™sto nawiÄ…zujÄ… do innych osób, twórców. Czy to pod wzglÄ™dem nauki, inspiracji czy też spotkaÅ„ towarzyskich.

Mapa empatii

User Journey Map

Podróż użytkownika polegaÅ‚a na spotkaniu z innymi artystami, w celu wspólnego tworzenia, co jest jednÄ… z popularniejszych form spÄ™dzania czasu czy nauki.

​

Jednak doÅ›wiadczenie osób badanych wykazaÅ‚o, że nie zawsze takie spotkania przebiegajÄ… pomyÅ›lnie i sÄ… z nich zadowoleni. Dlatego naszym celem staÅ‚o siÄ™ usprawnienie funkcjonowania tego typu spotkaÅ„.

User Journey Map

02

Ideacja

Ideacja

Rozpisanie myÅ›li, pytaÅ„ i pomysÅ‚ów jakie tylko przyszÅ‚y nam do gÅ‚owy.

NastÄ™pnie zostaÅ‚y one podzielone na grupy, które opisywaÅ‚y funkcjÄ™, którÄ… można wykorzystać przy nawiÄ…zaniu relacji. Na koniec odbyÅ‚o siÄ™ gÅ‚osowanie na utworzone grupy. DziÄ™ki takiemu rozwiÄ…zaniu zostaÅ‚o postanowione, co jest priorytetowe w tworzonym projekcie.

Ideacja

UNIKALNE WARTOÅšCI

NaszÄ… unikalnÄ… wartoÅ›ciÄ… produktu zostaÅ‚a organizacja spotkaÅ„ dla różnorodnych twórców przez samych użytkowników. Natomiast, aby tworzone miejsce dla artystów posiadaÅ‚o jeszcze wiÄ™kszÄ… wartość, to komunikacja, profil użytkownika, relacje ze spotkaÅ„ oraz zadbanie o atmosferÄ™ spoÅ‚ecznoÅ›ci, staÅ‚y siÄ™ również istotnymi elementami projektu.

Analiza konkurencji
oraz analiza UX

Pod uwagÄ™ zostaÅ‚y wziÄ™te strony, które artyÅ›ci najczęściej odwiedzajÄ…, zapoznajÄ… siÄ™ z innymi twórcami, inspirujÄ… czy organizujÄ… różnego rodzaju spotkania.

Została przeanalizowana:

- ogólna wiedza rynkowa

- grupa docelowa

- ceny produktu i usługi

- mocne strony

- słabe strony

- przewaga rynkowa

​

Dodatkowo wybrane podczas ideacji funkcjonalności, zostały przeanalizowane na stronach posiadające podobne rozwiązania.

WNIOSKI Z ANALIZY

Analiza konkurencji staÅ‚a siÄ™ inspiracjÄ…, dziÄ™ki której powstaÅ‚e pomysÅ‚y podczas ideacji znalazÅ‚y swoje miejsce w konkretnych widokach na platformie.

 

Na przykÅ‚ad sposób komunikacji poprzez czat, komentarze czy posty. Użytkownicy chÄ™tnie korzystajÄ… z tej formy kontaktu, dlatego planem staÅ‚o siÄ™ umieszczenie takich funkcji w widoku utworzonego wydarzenia. W koÅ„cu relacje miÄ™dzy artystami byÅ‚y naszym priorytetem.


Natomiast sÅ‚abe strony tych platform jak zaniedbania moderacji, narastajÄ…cy hejt czy nie wyÅ›wietlanie postów, uÅ›wiadomiÅ‚y, co nie sprzyja przyjaznej atmosferze, której Artspot chce uniknąć.

User flow

User Flow

Aby użytkownik mógÅ‚ osiÄ…gnąć swój cel, może wybrać jednÄ…

z dwóch Å›cieżek - znaleźć interesujÄ…ce spotkanie

i uczestniczyć w nim lub utworzyć własne, według preferencji.

Wireflow

Wireflows

Przedstawienie ścieżek

użytkownika na ekranach,

aby zrozumieć po jakich podstronach użytkownicy

będą się poruszać.

​

PoczÄ…tkiem jest strona gÅ‚ówna

w dwóch wersjach - dla niezalogowanych i zalogowanych, nastÄ™pnie użytkownik może przejść do tworzenia wÅ‚asnego spotkania lub wybrać gotowe wydarzenie,

z listy spotkaÅ„. Każde spotkanie posiada swój widok. Jest również możliwość sprawdzenia swojego profilu lub innego użytkownika.

03

Modeling

Paper prototyping

Rozrysowane zostaÅ‚y podstawowe elementy, które powinny znaleźć siÄ™ na każdej z podstron. NakreÅ›lone również zostaÅ‚y informacje na temat użytkowników i utworzonych spotkaÅ„.

20220121_195624_edited.jpg
20220121_195653_edited.jpg
20220121_195728_edited_edited.jpg
20220121_195708_edited.jpg
20220121_195642_edited.jpg
20220121_195740_edited.jpg

Low Fidelity Wireframe

Makieta Lo-Fi skupia siÄ™ na nawigacji pomiÄ™dzy podstronami oraz w samym profilu, który zawiera kilka kart. Również każdy element znalazÅ‚ już swoje miejsce i zarys, jakie informacje bÄ™dzie posiadać.

Strona główna - zalogowany
Tworzenie spotkania
Profil
Lista spotkań
Tag
Strona główna
Widok spotkania

High Fidelity Wireframe

Makieta posiada szczegóÅ‚owo opisane elementy i rozmieszczony tekst. Również proporcje zdjęć zostaÅ‚y ujednolicone.

Strona główna - niezalogowany
Widok spotkania
Strona główna - zalogowany
Tworzenie spotkania
Profil
Lista spotkań
Wyszukane

High Fidelity Wireframe - rozmiar S i M

Makieta została utworzona dla widoku opisu spotkania oraz profilu.

Widok spotkania
Profil
Widok spotkania
Profil

Testy użyteczności

Wyniki testów byÅ‚y na bieżąco dokumentowane - zostaÅ‚ sporzÄ…dzony raport. Zawarty w nim zostaÅ‚ opis problematycznej sytuacji z testu Lo-fi oraz rozwiÄ…zanie, które zostaÅ‚o wdrożone na makietach Hi-fi. NastÄ™pnie testy zostaÅ‚y powtórzone.

raport2.png
raport3.png
raport1.png

Problemy

1. Problem z rozróżnieniem niektórych nazw w filtrowaniu.

​

2. Osoby badane, przy poleceniu wejścia w dialog z innymi uczestnikami wydarzenia miały chwilowy problem ze znalezieniem go.

​

3. Zaproponowany podziaÅ‚ informacji o spotkaniu nie do koÅ„ca siÄ™ sprawdziÅ‚ – za dużo danych, zbyt mocno skupione w jednym miejscu. 


4. Brakuje jasnej informacji o możliwości dokończenia tworzenia spotkania.


5. W profilu użytkownika zostaÅ‚y stworzone różne kategorie, które nie dla wszystkich byÅ‚y intuicyjne (zarówno pod wzglÄ™dem ich lokalizacji w profilu, jak i nazewnictwie), część również zostaÅ‚a uznana za zbÄ™dne.

Podsumowanie

PodsumowujÄ…c nasze gÅ‚ówne cele zostaÅ‚y wykonane przez testowanych bezproblemowo. PojawiÅ‚y siÄ™ jednak wÄ…tki poboczne, które sprawiÅ‚y, że użytkownicy musieli spÄ™dzić wiÄ™cej czasu na znalezienie danej funkcji czy informacji. Niektóre nazwy byÅ‚y poczÄ…tkowo niezrozumiaÅ‚e i testowani musieli zastanowić siÄ™ chwilÄ™ nad ich znaczeniem.

Ogólnie potencjalni użytkownicy uważajÄ…, że strona jest funkcjonalna, a ukÅ‚ad na stronie jest wygodny i przejrzysty.

04

Design

Strona główna
Widok spotkania - informacje
Profil
Logowanie
Strona główna - zalogowany
Widok spotkania - od organizatora
Tworzenie spotkania
Lista spotkań
Widok spotkania - dyskusja
Wyszukane

Eyetracking

Dwie osoby zostaÅ‚y przetestowane Eyetrackerem. Sprawdzone zostaÅ‚o, w jaki sposób użytkownik poszukuje informacji na stronie. Test wykazaÅ‚, że niektóre z  elementów byÅ‚y mylÄ…ce dla użytkownika i niepotrzebne, dlatego przy gotowym produkcie zostaÅ‚y one usuniÄ™te.

Dziękuję za przejrzenie projektu.

bottom of page